0 ks - 0,00€ s DPH
Váš košík je prázdny!
Využite 10% zľavu na celý nákup s kódom EVENIT10ALL - neplatí na akciové produkty

PRANIE: paplóny a vankúše

Ako prať antialergické vankúše a prikrývky

Pri prípadnom znečistení je možné všetky výrobky prať podľa vyznačených symbolov v práčkach so 4-násobným objemom bubna v pomere k náplni suchej bielizne (napr. 1 prešívaná prikrývka vyžaduje práčku na cca 7 kg suchej bielizne).

Odporúčame použiť teploty prania podľa symbolov uvedených na etikete výrobku. Význam pracích symbolov nájdete aj u nás.

Použite kvalitný, dobre rozpustný enzymatický prací prostriedok, ktorý obsahuje enzýmy k rozštiepeniu organického znečistenia (telesné tekutiny ako napr. krv, pot, sliny a pod.). Maximálna účinnosť týchto enzýmov je pri teplote prania do 60˚C, pri vyššej teplote dôjde k markantnému zníženiu účinku. Stačí použiť asi 1/3 obvyklej dávky pracieho prostriedku.

Ak je výrobok znečistený krvou, pred praním 2-krát plákajte v studenej vode a potom je nutný pomalý ohrev pracieho roztoku, neodporúča sa prekročiť teplotu 60˚C.

Bubon práčky by mal byť optimálne naplnený, aby prací roztok mohol výrobkom dobre prechádzať (ako pri praní, tak aj pri plákaní). Otáčky bubnu pri procese prania sú optimálne nízke až stredné (26-33 ot./min.). Plákanie odporúčame 5-krát, do posledného plákania môžete pridať antistatickú aviváž kvôli zníženiu statického náboja na povrchu vlákien. Otáčky bubnu pri odstreďovaní sú optimálne nízke až stredné (200-500 ot./min.), odtreďujte maximálne 30 sekúnd.

Optimálna teplota sušičky pri sušení je 45-60˚C.

Použité materiály týchto výrobkov znesú pranie až do teploty 95˚C, sušenie do 100˚C, čo je nutné v prípade sterilizácie, pri bežnom praní je však optimálne neprekročiť teplotu prania 60˚C.

Najčastejšie chyby pri praní:

  • preplnený bubon práčky
  • použitie bielidiel s obsahom chlóru
  • nekvalitný prací prostriedok bez enzýmov
  • príliš vysoká teplota pracieho roztoku
  • nadmerné mechanické namáhanie (príliš vysoké otáčky bubnu pri praní a odstreďovaní)

Ako prať pierkové, páperové vankúše

Zo skúseností odporúčame prenechať starostlivosť o čistenie páperových paplónov a vankúšov práčovniam alebo čistiarniam. Pranie v domácich podmienkach a najmä sušenie často krát vedie k následnému poškodeniu páperového vankúša alebo paplóna. Neodporúčame prať doma, napriek tomu, že je na vysáčke uvedené inak.