0 ks - 0,00€ s DPH
Váš košík je prázdny!

IBA DNES!! Špeci kupón 10% zľavu na neakciové produkty- EVENIT10ALL

Luxusné páperové vankúše a paplóny


Pôvod a výroba Vašich perových produktov
 
Firma Kamýk Daunen s. r. o. je najväčší spracovávateľ peria, ako suroviny, v Európe. Vykupuje perie zo všetkých krajín Európy, najviac z Maďarska, Rumunska, Poľska, Čiech a Slovenska.  Perie sa vykupuje iba od prvovýrobcov (mäsopriemyslu a výkup peria zbieraného z jednotlivých menších fariem.)  Produkty z tejto výroby nájdete na európskych a amerických trhoch. 
 
 


Výrobné programy sú zastrešené pod tromi tradičnými európskymi značkami, kačacích a husacích paplónov a vankúšov. Značky Manteuffel a Cannstatter vznikli v Nemecku pred 129 rokmi a dodnes sú z západnej Európe synonymom pravej kvality perových produktov.  
 
PROCES ČISTENIA  A VÝROBY
 
- Štandardný prací cyklus tak ako sme ho poznali doteraz:  kamión privezie lisované žoky peria 1x1meter, perie sa navlhčí, prevzdušní a nasype do pračiek. Pračka má cca 44m3, perie sa pri teplote  87°C (pri 90°C sa rozpadá vosková zátka a následne by došlo k výtoku lanolínu a znehodnoteniu peria). Lanolín zaisťuje pružnosť a tým vysokú životnosť peria ako takého. 
 
- Nový prístup a v čom je inovatívny prístup lepší: Perie sa v jemnom mydlovom pracom prostriedku, ďalší cyklus je plákanie vo vode, odstredenie a začína nový cyklus. Popísaný proces sa u husacieho peria opakuje 4x u kačacieho cca 8krát. Pri praní vo vode sa perie nielen čistí ale sa oddeľujú prachové vločky (páperie) od brka. Následne sa suší horúcim vzduchom, po sušení je dezinfekcia injekčnou parou pri 130°C. Pri tomto procese dochádza k tomu, že všetko perie získava rovnaký, jednotný tvar kostrnka, ktorá sa ohne a je pružná. Pri ďalšom procese ide všetko do cyklónovej triedičky (drevené veže s oknami 2x2metre s výškou 6metrov). Stĺpy sú prepojené a v každom z nich je iný tlak. 
 
Zmes sa v tomto kroku oddelí na 3 zložky: 
A) Veľké pevné perie – odpad
B) Pierka do 2,5cm –do vankúšov
C) Prachová zložka – páperie do paplónov
ČASTI PIERKA: 
1. OSTEŇ
2. KOSTRNKA
3. ZÁSTAVICA
4. PÁPERIE
5. BRKO
Pierko
Perie našich babičiek VERZUS strojovo zpracované perie: 
Babičkine perie  nebolo upravené alebo vyčistené, veľmi často ani štandardným spôsobom  nebolo zbavené základných nečistôt, potom bolo otrhnuté páperie od letky – drápanie. Týmto došlo k otvoreniu kapiláry, ktorá obsahuje lanolín a tým sa drané perie stalo neprateľným.  Lanolín, ktorý obsahujú brka a je ich neoddeliteľnou zložkou , zabezpečujúcou vlastnosti peria sa vyplavuje pri kontakte s vodou. Lanolín sa vyplavuje už aj v studenej vode, perie sa stáva krehké, lámavé, pre spanie nevhodné, nehovoriac o strate objemu. 
Ďalšou dôležitou zmenou je kvalita sýpky,  konkrétne jej hustota dostavy atď ( povrchové úpravy tkanín). 
Výhody NOVÉHO PERIA: Páperie je rovnaké ako to od babičky pred čistením, samo páperie obsahuje veľmi málo lanolínu, jeho kapilára je menšia ako 1 molekula vody a teda nedochádza k vyplavovaniu lanolínu pri praní. Problém je, že 1 hus obsahuje 12-15% prachového peria z celkového množstva 700g – teda 10g páperia. To znamená, že na jeden paplón je potrebných 8 husí. 
Nemci napríklad perie nedrápali  iba ho preberali. Mali takzvané združené chovy – všetci zabíjali naraz a striedali sa v rámci dediny. Perie používali iba do vankúšov. 
 
KAČACIE VERZUS HUSACIE PERIE (základné rozdiely)
Pri využívaní peria vo vankúšoch má kačacie viacero výhod – kačacie perie ma jemnejšie brka (tenšie), výrazne pružnejšie (stálosť tvaru) – hus má brko hrubšie a menej pružné s vysokou lomivosťou, pretože má menej lanolínu.  Kačacie perie má špecifickú vôňu (nie páperie) – podobne ako koža alebo vlna. Husacie perie je po stránke zápachu neutrálne. Po praní je chvíľku kačacie perie cítiť- pri praní sa uvoľňujú silice. 
 
Kačka má výrazne viac prachového peria ako  hus, kačka nie je sťahovavý vták a tak na zimné obdobie musí  byť dobre prispôsobená. Kačacie perie ma o niečo nižšie izolačné vlastnosti, pre konečného klienta je to v podstate nerozoznateľné.  
 
Kačiek sa spotrebuje cca 30x viac ako husí ( na kilá). Kačacieho peria je relatívny dostatok, husacie perie je drahé a nestačí ani na požadovanú výrobu paplónov. Dôvodom je rezistencia  kačky proti vtáčej chrípke. V Číne pred rokmi vyhynuli celé chovy husí. Perie je komodita na burze a teda sa jeho cena odvíja od disponibility množstva – husacie perie sa stalo nedostatkovým artiklom a preto je umelo navýšená jeho  cena. 
Pozor! Existuje perový recyklát ,  tj perie z nezistených druhov vtákov, väčšinou morské vtáky ( čajky, alky), ktoré je zmiešané s vykúpeným perím zo starých paplónov. Toto perie má minimálnu cenu,  firmy ho používajú za účelom zlacnenia produktov. 
 
PREČO SI VYBRAŤ NOVODOBÉ PIERKOVÉ PAPLÓNY A VANKÚŠE?
 
Ekologická nezávadnosť 100% prírodného produktu
Stály tepelný komfort
Kvalita spánku vďaka hydroskopickým vlastnostiam
Predĺžená životnosť oproti iným materiálom (20 -25 rokov)
Prianie v pračke na 60 
Ľahký, vzdušný, priliehavý
Najkvalitnejší a najprirodzenejší materiál na spanie
Kvalitatívne vlastnosti garantované najlepšími európskymi certifikátmi
Anatomické vlastnosti vankúšov
Poťah – sýpkovina je vyrobená zo 100% husto tkanej vysokokvalitnej bavlny
Perie a páperie vytvára svieže a suché prostredie pre zdravý spánok
Extrémne (prirodzene) mäkký na dotyk
 
Udržiavanie a čistenie paplóna
pranie v práčke, max. teplota 60 °C, normálne mechanické pôsobenie, plákanie a odstreďovanie (odporúčané sú ekologické prostriedky s polovičným dávkovaním)
nesmie sa bieliť prostriedkami uvoľňujúcimi chlór
môže sa sušiť v bubnovej sušičke pri nižšej teplote sušenia
nesmie sa žehliť, naparovanie a spracovanie parou je neprípustné
nesmie sa chemicky čistiť, nesmú sa odstraňovať škvrny organickými rozpúšťadlami
nesmie sa vystavovať na priame slnko
Denné udržiavanie
Paplón po spánku jemne natriasť
Pravidelne vetrať
Paplóny z peria sa nesmú klepať, polámalo by sa perie!
 
 
 
PRIRODZENÉ VLASTNOSTI PERIA
Perie má všetky vlastnosti vyhovujúce požiadavkám zdravého spánku. Posteľné súpravy sú ľahké, plnivé, vzdušné, teplé, hydroskopické, trvanlivé a zdravotne nezávadné. 
Jednou z výrazných výhod pierkových produktov je ich ľahkosť, oproti ostatným materiálom. Dôležité je porovnávať tepelnú účinnosť, jemnosť, pružnosť, trvanlivosť oproti ostatným materiálom je neporovnateľný. 
Testy potvrdili, že páperie a perie udržujú teplo s minimálnymi stratami a to aj za veľmi nepriaznivých podmienok. Práve preto sa perie používa do výrobkov pre maximálne tepelné izolovanie, ako sú spacie vaky alebo bundy do najextrémnejších podmienok.  
Plnivosť peria spôsobuje, že stlačené a namáhané perie po uvoľnení tlaku opäť získava svoj objem a tvar. Naviac perie od ostatných prírodných materiálov (vlna, srsť) neplstí. 
Páperové alebo pierkové prikrývky a vankúše majú vynikajúcu schopnosť prispôsobenia tvaru ľudského tela a jeho pohybov.  Človek počas spánku často mení polohu, čo môže spôsobiť prísun chladného vzduchu z okolia. Preto je veľmi dôležité, aby sa prikrývka prispôsobovala čo najlepšie zmene polohy tela a chladný vzduch nebude môcť preniknúť.  
Obdivuhodná je tiež trvanlivosť peria. Pri bežnom používaní a opotrebovaní sa životnosť pierkovej súpravy pohybuje 25 až 30 rokov.
Jednou z najdôležitejších výhod posteľných perových súprav je schopnosť pohlcovať vlhkosť - hydroskopia. Perie túto  vlastnosť má a môže prijať až 4-5% vody bez pocitu vlhkosti. Naviac zvýšená  (nazhromaždená) vlhkosť sa počas dňa rozptýli do priestoru.
Pri spracovaní páperia dochádza k sterilizácii pri teplote 130°C, ktorá garantuje jeho zdravotnú nezávadnosť. Vďaka teplotným a klimatickým vlastnostiam je perie nepriaznivým prostredím pre roztoče závislé na vlhkosti. Naše produkty boli certifikované značkou NOMITE, výrobky vhodné pre alergikov a DAUNASAN, výrobky vyhovujúce z hľadiska sterility a čistoty požiadavkám európskych noriem EN 12935.
Rozdiel medzi perím a polyesterom: 
 
- 100% páperový  paplón – perie má rovnaké izolačné vlastnosti ako 100% polyester pri polovičnej hmotnosti.
Testy porovnávali na značkovom vlákne Trevira 5 dutiniek, teda 600g prachu sa porovnáva s 1200g náplňou polyesteru. 
 
Teplo izolované perím je zbavené vlhkosti (perie má hydroskopická schopnosť tj prijímanie vlhkosti, resp. predáva molekuly vody (v plynnom stave z pary z teplejšieho prostredia do chladnejšieho. Musíme si uvedomiť, že husi a kačky sa tiež odparujú z pokožky, žijú vo vode a potrebujú rýchlo uschnúť, molekuly vody (pary) „sa šplhajú“ po perí a pre operencou vytvárajú „suché teplo“. Suché teplo vníma ľudský organizmus ako intenzívnejšie teplo. Nástup tepla je rýchlejší, spanie je pokojnejšie, vyváženejšie čo sa týka odvádzania vlhkosti a zachovania ideálnej teploty pri spánku.  Pokožka je suchá a nie vlhká ako pri polyesterových vláknach.  
 
Letné paplóny majú napríklad iba 300g a sú schopné meniť teplotu pod prikrývkou až o 1°C do menej ako vo okolitom prostredí v miestnosti – je to na princípe odparovania vodných pár, alebo  300 gr.  paplón nehreje, ale ideálne hospodári s odparovaním, čo zabezpečuje teplotu nižšiu cca o 1°C.
 
Pranie peria - 60°C, vojde sa bez problémov do pračky, pri praní stratí o 90% objem. Pri správnom sušení má schopnosť plne vrátiť svoj pôvodný stav, pri sušení v sušičke sa objem dokonca zvýši a prikrývka sa stáva nadýchanejšou. 
 
 
Ako si správne vybrať z celého sortimentu?
 
TEPLOTNÝ BOD             nájdete na etiketách produktov – krúžky so symbolom ohrievania
 
1 TEPLOTNÝ BOD *       Spotíte sa ľahko? Spíte v teplej miestnosti (cca 20-25°C)? Ak ste   
                                         odpovedali kladne, tento typ prikrývky je pre Vás ideálny. 
 
2 TEPLOTNÝ BOD **     Je Vaša potreba tepla priemerná? V tomto prípade je pre Vás    
                                              dostačujúca prikrývka so strednými izolačnými vlastnosťami
 
3 TEPLOTNÝ BOD ***   Premrznete ľahko? Spávate v chladných priestoroch 
                                               (cca 16-19°C)? Ak áno, odporúčame najteplejší typ prikrývky.
 
Produkty sa líšia označením Basic a De LUXE, rozdiel je v type a pomere výplne a v kvalite hustote sýpkoviny.
 
 
TRADÍCIA S TECHNOLÓGIOU 
NOVODOBO SPRACOVANÉ PERIE
VENUJTE  POZORNOST TÝMTO  OZNAČENIAM !

 
Výrobky plnené páperím sú svojimi vlastnosťami, optimálnym teplotným a klimatickým vyvážením veľmi nepriaznivým prostredím pre roztoče, ktorí sú závislý na vlhkosti. Ďalšiu ochranu zabezpečuje tkanina sýpkoviny, ktorá zabraňuje vniknutie roztočov a telesných zbytkov do pierkových produktov. Na základe súčasných vedeckým výskumov si alergici a astmatici môžu dopriať pohodlie a komfort, ktoré ponúkajú páperové produkty a to bez obavy alergických reakcií. 
 
Downafresh®
Hygiene gemäß EN 12935
 
Certifikát Daunasan označuje perové a páperové prané a sušené min. pri teplote 1000C za pri použití ekologických pracích prostriedkov. Z hľadiska sterility, čistoty a hygieny vyhovujú požiadavkám Európskej normy EN 12935.
Na konci životného cyklu produktu, výplňový materiál je možné kompostovať.
Výrobcovia, ktorí používajú znaky Downafresh ® sa zaviazali, že budú kontrolovať svoje výrobky pravidelne nezávislou skúšobňou pre dodržiavanie hygienických a čistoty požiadavkám. 
 
Forma a spôsob šitia perových a páperových produktov
– viete na dotyk rozoznať aký je to typ

 
Kazetový paplón

paplón je kvalitným prevedeným, ktoré zabezpečuje dlhodobú spokojnosť.

Konštrukcia tejto prikrývky je tvorená kazetami, ktoré sú jednotlivo plnené.
Prepážky medzi kazetami môžu byť rôzne vysoké, podľa množstva peria (páperia) a tým ovplyvňuje aj hrejivosť.
Paplóny nad 1000g náplne majú tzv. priznanú vonkajšiu kazetu. 
Štepovaný paplón

U štepovaného paplónu je náplň súčasne s vrchným a spodným materiálom prešitá na špeciálnom štepovacom stroji.
Výhodou týchto paplónov je rovnomerné rozloženie výplne. 
U štepovanej prikrývky vznikajú v mieste štepu „chladné body“.
Týmto spôsobom sa šijú letné paplóny, u ktorých je výhodou prepúšťanie tepla. 
 
 
 
TRIO vankúš sa skladá z troch komôr 
Stredná komora je plnená mäkkým perím , ktoré zaisťuje pružnosť a pevnosť vankúša. Obe vrchné komory sú plnené páperím.
TRIO vankúš je výrobok, ktorý zabezpečí dve základné požiadavky: dobre drží tvar a je príjemný na omak.